Hloušek s.r.o. Mapa stránek Tisknout stránku

Vytyčení hranic pozemku

Vytyčení hranic pozemků je fyzické označení lomových bodů hranice pozemku v terénu. Pro správné vytyčení pozemku je nutné využití všech dostupných podkladů - především platné katastrální mapy a výsledků předchozích zeměměřických činností v daném místě. Výsledkem vytyčovacích prací je stabilizace lomových bodů hranice v terénu, vyhotovení vytyčovacího náčrtu a vytyčovacího protokolu. Stabilizace lomových bodů hranice se provádí předepsanými hraničními znaky, především plastovými mezníky.

Vytyčení hranic pozemku doporučujeme v těchto případech:

 • Koupě pozemku, pokud již nebyl vytyčen a označen
  Kupující by měl přesně vědět, kde jsou hranice kupovaného pozemku. Informace od prodávajícího mohou neúmyslně nebo i úmyslně zkreslené.
   
 • Stavba nové budovy na hranici pozemku
  Pokud hodláte stavět budovu (nebo jen zahradní domek) na hranici pozemku, je bezpodmínečně nutné mít tuto hranici vytyčenou. Nebylo by určitě příjemné po zaměření hotové budovy zjistit, že je částěčně postavena na cizím pozemku.
   
 • Stavba oplocení na hranici pozemku
  I když budete stavět plot na místě původního plotu, opět doporučujeme vytyčení hranice před vlastní stavbou. Původní oplocení totiž nemuselo být postaveno na hranici.
   
 • Neznatelné, nejasné nebo sporné hranice
  Jsou případy, kdy hranice mezi pozemky nejsou nijak označeny. V těchto případech je vytyčení hranice možností, jak sousední vlastníky obeznámit s vytyčenou hranicí a předejít eventuálním sporům.
Jiří Smolík Leoš Pernica Dušan Matula Ivan Laššák